Fakty vs mýty
Pochopenie účinkov alkoholu na telo a myseľ môže byť prvým krokom k zvýšeniu povedomia o alkohole. Všetky potrebné fakty nájdete tu.
Mýtus: Pitie je potrebné na socializáciu alebo zníženie stresu
Fakt: Alkohol je depresívny prostriedok, ktorý môže zhoršovať úzkosť a narúšať spánok, čo v konečnom dôsledku prispieva k zhoršeniu duševného zdravia.
Mýtus: Alkohol nie je tak škodlivý ako iné drogy.
Fakt: Alkohol zvyšuje riziko mnohých smrteľných chorôb, ako je aj rakovina. Vypitie príliš veľkého množstva alkoholu príliš rýchlo môže viesť k otrave alkoholom, ktorá vás môže zabiť.
Mýtus: Alkohol poškodzuje iba pečeň.
Fakt: Ak sa na nedávnej lekárskej prehliadke ukázalo, že vaša pečeň je v dobrom stave, nemyslite si, že je to voľná zámienka na nadmerné pitie. V skutočnosti môže pitie alkoholu ovplyvniť aj iné časti vášho tela. Patrí sem srdce, mozog, obličky aj duševné zdravie. Pri požití alkoholu sa vstrebáva cez sliznicu hrdla a pažeráka, odkiaľ sa dostáva do krvného obehu.
Alkohol je tiež zápalový a zvyšuje riziko vzniku rakoviny a iných ochorení.
Mýtus: Vypitie alkoholu na druhý deň môže vyliečiť opicu.
Fakt: V neposlednom rade je ďalším mýtom o alkohole, ktorý sa opakuje až príliš často, metóda „klin sa klinom vybíja“. Tento „trik“ v podstate tvrdí, že opicu môžete zastaviť väčším množstvom alkoholu. Zo všetkých pochybných liekov na opicu je tento možno najškodlivejší.
Aj keď sa vám totiž môže zdať, že opicu a nevoľnosť zmierňujete tým, že si doprajete viac alkoholu, len tým predĺžite proces zotavovania. Jediné, čo robíte, je, že pridávate ďalšie toxíny do svojho tela, ktoré už teraz pracuje nadčas, aby sa vyčistilo od alkoholu, ktorý ste už skonzumovali.
Mýtus: Pivo a víno sú bezpečnejšie ako tvrdý alkohol.
Fakt: Alkohol je alkohol. Môže vám spôsobiť problémy bez ohľadu na spôsob jeho konzumácie. V jednej fľaši piva alebo pohári vína je toľko alkoholu ako v 1,5 panáku alkoholu. Miešané nápoje často obsahujú viac alkoholu ako pivo. Okolo rôznych druhov alkoholu a ich vplyvu na človeka koluje veľa mýtov. A hoci sa vám môže zdať, že bežné pitie piva s priateľmi je menej intenzívne ako pitie alkoholického drinku, sú si podobné viac, ako si myslíte.
Či už pijete svetlé pivo alebo Moscow Mule, zvyčajne konzumujete podobné množstvo alkoholu.
Mýtus: Pivo pred spaním pomáha zaspať
Fakt: Používanie akéhokoľvek alkoholického nápoja na pomoc pri zaspávaní sa vždy obráti proti vám, aj keď v danom momente máte pocit, že vám pomáha.
Pitie piva pred spaním môže spôsobiť, že zaspíte rýchlejšie, preruší však hlboký spánok a vy sa neskôr zobudíte s pocitom, že nie ste oddýchnutí. Za normálnych okolností vaše telo cyklicky prechádza ľahkými a hlbokými fázami spánku. Alkohol potláča REM spánok a neskôr spôsobuje „REM rebound“, s nočnými morami a problémami so spánkom.
Opakované užívanie alkoholu vážne narúša spánok a sťažuje obnovenie normálneho spánkového režimu.
Mýtus: Alkohol je stimulant.
Fakt: Alkohol tlmí centrálny nervový systém. Hoci počiatočné účinky alkoholu môžu byť euforické a zdajú sa byť povzbudzujúce, kumulatívny účinok alkoholu v skutočnosti mozog utlmuje. Najskôr sa potlačí schopnosť správneho úsudku a rozhodovania, potom nasleduje strata koordinácie a motorických funkcií (nezreteľnosť a potácanie sa). Ak sa alkohol užije v dostatočne vysokých dávkach, môže centrálny nervový systém utlmiť natoľko, že sa zastaví dýchanie a tlkot srdca.
Mýtus: Alkohol je skvelý spôsob, ako sa uvoľniť a znížiť stres.
Fakt: Hoci sa po alkohole môžete spočiatku cítiť uvoľnenejšie a pokojnejšie, účinky netrvajú dlho. V skutočnosti môže alkohol spôsobiť väčšiu úzkosť nasledujúci deň. Alkohol zvyšuje úroveň stresu v tele. Keď pijeme, hladina adrenalínu sa v tele zvyšuje.
Jednou z najväčších mylných predstáv o alkohole je, že vám dodáva energiu, čo vás môže motivovať k tomu, aby ste pili viac, najmä počas spoločenských situácií. Alkohol však pôsobí na mozog depresívne. Najskôr vypína výkonné funkcie, ako sú úsudok, kontrola nálady a prirodzené zábrany. Niektorí ľudia to vnímajú ako pocit vzrušenia, iní však zažívajú pravý opak: ospalosť, letargiu a dokonca pocit depresie. Pointa? Alkohol narúša normálnu činnosť mozgu bez ohľadu na to, ako sa pri pití cítite.
Mýtus: Konzumácia niečoho mastného alebo mliečneho spomalí vstrebávanie alkoholu a zabráni tomu, aby sa človek opil alebo mu bolo zle.
Fakt: Žalúdok sa nedá „natrieť“, aby sa zabránilo vstrebávaniu alkoholu. Jednotlivcom sa však odporúča, aby pred konzumáciou alkoholu jedli potraviny bohaté na sacharidy a bielkoviny. Táto pomaly sa tráviaca potrava znižuje množstvo alkoholu, ktoré sa vstrebáva priamo do krvného obehu cez sliznicovú výstelku žalúdka. Jedlo tiež spomaľuje rýchlosť vyprázdňovania žalúdka do tenkého čreva, kde dochádza k vstrebávaniu alkoholu oveľa rýchlejšie.
Mýtus: Muži a ženy reagujú na alkohol rovnako
Pitie alkoholu má tendenciu vytvárať vyššie koncentrácie alkoholu v krvi u žien ako u mužov z dôvodu rozdielnej telesnej hmotnosti a zloženia tela. To vedie k vyššej miere intoxikácie u žien.
Alkohol sa rozptyľuje vo vode a ženy majú v tele menej vody ako muži. Ak teda žena a muž s rovnakou hmotnosťou konzumujú rovnaké množstvo alkoholu, koncentrácia alkoholu v jej krvi zvyčajne stúpne rýchlejšie ako v jeho.
Mýtus: Každého, kto „odpadne“ z pitia, treba uložiť do postele a nechať ho vyspať sa.
Skutočnosť: Ak niekto priveľa pil a odpadne, najhoršie, čo môžete urobiť, je odtiahnuť ho do spálne ďaleko od ostatných a zavrieť dvere. Alkohol spomaľuje srdcovú frekvenciu a dýchanie a znižuje krvný tlak. Množstvo alkoholu, ktoré je potrebné na to, aby ste omdleli, je nebezpečne blízko množstvu, ktoré je potrebné na to, aby vás zabilo. Ak niekto omdlie, pozorne sledujte jeho dýchanie a srdcovú frekvenciu. Ak je dôvod na znepokojenie, neváhajte a vyhľadajte lekársku pomoc. Môžete mu zachrániť život.
Zodpovedné pitie nespočíva len v množstve, ktoré konzumujete, ale aj v spôsobe konzumácie. Možno počujete veľa rozprávok o tom, ako si pitie „uľahčiť“ alebo „urobiť zdravším“, ale v skutočnosti neexistujú žiadne skratky ani zázračné triky. Preto je najlepšie konzumovať alkohol bezpečne a s mierou, alebo nepiť vôbec.
Informované rozhodnutia o konzumácii alkoholu.
Naším hlavným cieľom je zvyšovať povedomie o škodlivých účinkoch alkoholu a pomôcť ľuďom lepšie pochopiť vplyv alkoholu na ich zdravie a život.