Alkohol sa často považuje za prostriedok na uvoľnenie. Poskytuje nám únik od každodenných starostí a emocionálnej bolesti. Alkohol a duševné zdravie spolu úzko súvisia. Nadmerné pitie môže ovplyvniť vašu pohodu a recipročne ľudia môžu piť, aby sa pokúsili zmeniť svoju náladu, vysporiadať sa s depresiou či stresom alebo zmierniť príznaky duševnej choroby. Existujú však lepšie spôsoby, ako si pomôcť. Nižšie si ukážeme, ako na to.
Alkohol ako únik
Alkohol sa oddávna používa ako prostriedok na zmiernenie stresu a úzkosti. Pre mnohých ľudí predstavuje rýchly a jednoduchý spôsob, ako sa vyrovnať s bolesťou. Zároveň je spoločensky prijateľný, dospelým ľahko dostupný a jeho konzumácia je od určitého veku zákonná. Čo svojim obetiam teda ponúka?
Pocity úľavy a radosti, ktoré sú však krátkodobé. Po odznení sa problémy vracajú a často ešte intenzívnejšie, pretože:
Alkohol prináša nové problémy: Alkohol môže zhoršiť existujúce ťažkosti a spôsobiť nové, ako zdravotné, právne či finančné problémy a:
Riziko závislosti: Pravidelná konzumácia alkoholu môže viesť k fyzickej a psychickej závislosti, ktoré môžu náš organizmus zničiť mnohými spôsobmi.
Ako sa vyvíja závislosť na alkohole?
Alkoholizmus je chronické ochorenie, ktoré sa vyvíja nasledovne:
Experimentálna fáza: Pijeme občasne, často v spoločenských situáciách.
Pravidelná konzumácia: Pitie sa stáva častejším, pijeme na zmiernenie stresu a úzkosti.
Problémové pitie: Alkohol začína negatívne ovplyvňovať náš život, ale stále pokračujeme v pití.
Závislosť: Neschopnosť kontrolovať svoju konzumáciu alkoholu nás robí fyzicky a psychicky závislými.
Prečo ľudia preferujú alkohol pred terapiou
Existuje niekoľko dôvodov, prečo ľudia siahajú po alkohole skôr, ako po terapii.
Môžu za to:
Spoločenské normy: ktoré sú v tomto prípade často pozorované na mužoch. Muži sú často stigmatizovaní k tomu, aby vyzerali silní, sebestační a neoblomní. Vyhľadávanie pomoci si však vyžaduje prijatie svojej zraniteľnosti a obmedzených schopností. To je bohužiaľ považované pre mnohých za slabosť a preto je pre nich potláčanie emócií výhodnejšou voľbou.
Finančná výhodnosť: Alkohol je ľahko dostupný a jeho konzumácia je spoločensky akceptovaná, zatiaľ čo terapia môže byť finančne a časovo náročná. Nehovoriac o tom, že mnohí z nás nechcú byť odsúdení za chodenie k terapeutovi.
Nevedomosť: Mnohí z nás si neuvedomujú, že naše problémy by sa dali efektívne riešiť prostredníctvom terapie. Nikto nás to nenaučil a mnohí z nás terapiu nikdy neskúsili. Alkohol poskytuje okamžitú, hoc krátkodobú, úľavu.
Psychologické a sociálne dopady: Alkohol má vážny dopad na našu psychiku a predovšetkým na naše prostredie. Závislosť na alkohole môže viesť k výrazným problémom v pracovnom aj súkromnom živote. Problémy vo vzťahoch, znížená pracovná výkonnosť a strata zamestnania sú niekoľkými z možných následkov. Rodina a priatelia často trpia v dôsledku správania závislého. Nezodpovednosť môže viesť ku:
Rodinným konfliktom: Alkoholizmus môže viesť k častým hádkam, zneužívaniu a rozpadom rodinných vzťahov.
Finančným problémom: Výdavky na alkohol a súvisiace problémy (strata zamestnania, pokuty) môžu spôsobiť finančné ťažkosti pre rodinu.
Negatívny vplyv na deti: Deti závislých rodičov často trpia emocionálne a psychicky, čo môže mať dlhodobé následky na ich vývoj a duševné zdravie.
Alkohol vs. úzkosť a depresia
Alkohol a depresia sú úzko prepojené a vzájomne sa môžu zhoršovať, vytvárajú začarovaný kruh, v ktorom sa jedna ťažkosť prehlbuje druhou. Alkohol, hoci sa spočiatku môže javiť ako prostriedok na zmiernenie úzkosti alebo depresívnych pocitov, z dlhodobého hľadiska tieto stavy často zhoršuje. Aj keď sa môže na začiatku konzumácie alkoholu prejaviť pocit eufórie alebo úľavy, po jeho vymiznutí má alkohol tlmiaci účinok na mozog a nervový systém. To môže prispieť k pocitom smútku, prázdnoty alebo beznádeje. Ľudia, ktorí pravidelne konzumujú alkohol, majú vyššie riziko vzniku klinickej depresie. Depresia sa môže vyvinúť ako sekundárny efekt dlhodobého pitia, a to aj u osôb, ktoré predtým depresívne stavy nezažívali.
Mnoho ľudí s depresiou alebo úzkosťou používa alkohol ako formu samoliečby na zmiernenie úzkosti, smútku alebo stresu. Tento spôsob zvládania môže krátkodobo zlepšiť náladu, ale dlhodobo zhoršuje depresívne symptómy. To vedie k cyklu, kde ľudia pijú viac, aby sa cítili lepšie, ale v konečnom dôsledku sa ich depresia prehlbuje. Po nadmernom požití alkoholu môžu byť ľudia vystavení tzv. úzkosti po opici alebo prehlbujúcemu sa smútku, keď účinky alkoholu pominú. Tento stav je spôsobený narušením chemických látok v mozgu, ako sú dopamín a serotonín, ktoré sú kľúčové pre pocit šťastia a pohody. Alkohol nielenže priamo prispieva k úzkostným stavom, ale môže tiež zhoršovať existujúce úzkostné poruchy, ako sú: generalizovaná úzkostná porucha, sociálna úzkostná porucha a panická porucha – alkohol môže zvýšiť pravdepodobnosť výskytu záchvatov paniky.
Zvyšovanie rizika samovražedných myšlienok
Dlhodobé nadmerné užívanie alkoholu je spojené s vyšším výskytom samovražedných myšlienok a pokusov. Depresívni ľudia, ktorí nadmerne pijú, môžu byť náchylnejší na nebezpečné alebo impulzívne správanie, vrátane sebapoškodzovania, čo zvyšuje ich riziko vážnych následkov.
Zhoršenie úzkosti po alkohole
Po požití alkoholu, najmä vo väčších množstvách, môže dôjsť k stavu, ktorý je niekedy označovaný ako „úzkosť po opici“. Keď sa telo zbavuje alkoholu, dochádza k prudkým zmenám v hladinách neurotransmiterov v mozgu, čo vedie k fyzickým a emocionálnym prejavom, ako sú ešte ďalšia progresia úzkosti, nervozita, tras a panické ataky.
Alkohol a psychóza
Alkoholová psychóza je stav charakterizovaný výskytom tzv. psychotických symptómov, ako sú halucinácie (najčastejšie sluchové), bludy, paranoidné myšlienky a dezorganizované myslenie. Rizikové faktory vzniku psychózy z alkoholu je jeho dlhodobé užívanie, predchádzajúce psychické ochorenie a zlá výživa (najmä nedostatok B1 vitamínu).
Existujú dva hlavné typy psychóz spojených s konzumáciou alkoholu
Akútna alkoholová halucinóza: Tento stav sa môže objaviť počas ťažkého pitia alebo krátko po tom, ako osoba prestane piť. Je charakterizovaný sluchovými halucináciami, pričom osoba môže počuť hlasy, ktoré jej dávajú príkazy alebo ju obviňujú.
Delirium tremens a abstinenčná psychóza: Toto je závažná forma abstinenčného syndrómu (syndrómu z odňatia drogy), ktorá sa môže vyskytnúť pri náhlom ukončení pitia u osôb závislých na alkohole. Spolu s delíriom sa môžu objaviť halucinácie, tras tela, dezorientácia, úzkosť a paranoja. Tento stav je obzvlášť nebezpečný a vyžaduje lekársku starostlivosť.
Alkohol nikdy nie je efektívne riešenie. Zatiaľ čo spoločenské normy a dostupnosť z neho robia lákavú voľbu, je dôležité uvedomiť si riziká spojené s jeho nadmerným užívaním. Vyhľadanie odbornej pomoci a terapie je účinnejším a udržateľnejším riešením. Preto je dôležité vzdelávať sa o zdravších spôsoboch zvládania stresu a podporovať kultúru otvorenosti. Kultúru, kde priznanie svojich nedostatkov a zraniteľnosti nebude slabosť, ale sila, ktorá nás zjednotí. Spoločne môžeme prekonať všetky nástrahy života, bez alkoholu a bez závislostí.
V spolupráci s MUDr. Michaelou Kríkovou
Referencie 📚
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1360-0443.2010.03351.x
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/adb.12414
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S104727970700021X?via%3Dihub
https://www.mentalhealth.org.uk/explore-mental-health/a-z-topics/alcohol-and-mental-health