Domov / Vzdelávanie / Fetálny alkoholový syndróm (FAS) a jeho dôsledky

Fetálny alkoholový syndróm (FAS) a jeho dôsledky

|

od

v

| Čas čítania: 3 min (779 slov)

Čo to ten FAS vôbec je? Možno si sa s týmto termínom ešte nestretla/ nestretol a možno to bude pre teba skôr opakovanie známeho. Ako prvé by som na „drobné“ rozobrala samotný pojem. „Fetálny“ (nezamieňať s fatálny) znamená týkajúci sa ľudského nenarodeného plodu, pochádza z latinského „fetus“ čo znamená potomstvo, prípadne rodenie mláďat. Slovo syndróm je považované za súbor príznakov, ktorý charakterizuje určité ochorenie alebo poruchu. No a už nám z pojmu chýba iba slovo alkoholový. Práve alkohol je príčinou poruchy plodu. 

FAS je teda porucha plodu, ktorú spôsobuje konzumácia alkoholu matkou počas tehotenstva. „Takže pár pohárikov alkoholu môže spôsobiť FAS?“ Prípadne: „Čo keď ešte neviem, že som tehotná a dám si alkohol, bude mať moje dieťa FAS?“ Faktom je, že FAS sa rozvinie predovšetkým pravidelnou a nadmernou konzumáciou alkoholu v tehotenstve, a to platí počas celej dĺžky tehotenstva, nielen počas prvého trimestra. 

A aké sú následky pre dieťa, ktoré sa narodí s FAS? Dieťa, ktoré sa narodí s FAS trpí poškodením centrálnej nervovej sústavy, čo znamená, že má určitú poruchu mozgu. Môže trpieť mentálnou retardáciou, poruchami správania a poruchami učenia. Ďalšie fyzické problémy sa môžu týkať rastu, ktorý je príliš pomalý už pri vývoji plodu a často môže pretrvávať aj po narodení v detstve. FAS môže tiež postihovať fyzický vzhľad detí. Ak matka pila alkohol v 19. –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 22. dni tehotenstva, tak sa dieťa narodí s typickým vzhľadom pre FAS. Dieťatko môže mať menší obvod hlavičky, oči môže mať ďalej od seba, zároveň môže mať kožné záhyby v kútikoch očí. Tiež môže mať krátky nos a vyhladenú kožu medzi nosom a perami (odborne philtrum). Typická pre FAS je aj úzka horná pera. 

Obrázok, na ktorom je ľudská tvár, batoľa, dieťa, text

Automaticky generovaný popis

Čo ak dieťa nemá typický vzhľad a človek má podozrenie, že by dieťa aj tak mohlo trpieť FAS? 

To, že dieťa nemá vyššie zmienený vzhľad neznamená, že netrpí FAS. Typické črty tváre sa u dieťaťa prejavia iba ak matka konzumovala alkohol medzi zmieneným 19. –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 22. dňom tehotenstva. Zároveň existuje aj ľahšia forma tejto poruchy a je ňou porucha spektra fetálneho alkoholového syndrómu (FASD – fetal alcohol syndrome disorder). Tá sa nemusí prejaviť ani typickým vzhľadom, ani mentálnou retardáciou. Deti s FASD, ale môžu trpieť problémami s reguláciou emócii, prípadne mať problémy s učením.

Dôležité je zmieniť aj to, že tieto poruchy sú kvôli konzumácii alkoholu počas tehotenstva matkou  nevratné, ale negatívne dôsledky sa dajú pomerne dobre znižovať,  ak sa dbá na špecifické potreby detí s FAS a FASD. Tie tak môžu byť aj napriek ich poruche dobre integrované do spoločnosti. 

K tomu aby mohli byť zohľadňované potreby detí s FAS a FASD je veľmi podstatná včasná diagnostika. Čím skôr je dieťaťu porucha diagnostikovaná, tým vyššia šanca na to, že bude vo výchove dieťaťa zohľadnený špecifický prístup, ktorý je veľmi potrebný. Na Slovensku dokonca pôsobí organizácia FAS Centrum, ktorej poslaním je znižovať negatívne dôsledky FAS u detí a pomáhať tak aj ich rodinám.

Odkaz na záver znie, že žiadne množstvo alkoholu nie je dobré pre zdravie a už vôbec nie v tehotenstve. Jeho nadmerná konzumácia môže viesť až k vyššie zmieneným nevratným poruchám u detí. Najlepšie je úplne sa vyhnúť konzumácii alkoholu v tehotenstve pre zdravý vývoj dieťaťa.

V prípade záujmu o problematiku odporúčam pozrieť si krátky dokument z produkcie RTVS z roku 2021, vystupuje v ňom sama zakladateľka FAS centra a ďalší odborníci.
https://rtvs.sk/televizia/archiv/14177/285739#1575


Naše články slúžia výhradne na informačné a vzdelávacie účely a nemali by byť považované za lekárske odporúčania. Je dôležité zvýšiť povedomie o rizikách spojených s konzumáciou alkoholu a podporovať zodpovedné pitie. Spoločenská zodpovednosť a právne opatrenia, ako je regulácia predaja alkoholu a stanovenie vekových obmedzení, zvýšenie daní a zákaz reklamy môžu tiež prispieť k zníženiu negatívnych dôsledkov konzumácie alkoholu.
Ak máte obavy týkajúce sa vašej konzumácie alkoholu alebo jej účinkov na vaše zdravie, nebojte sa konzultovať svoj stav s lekárom alebo iným zdravotníckym odborníkom.