Domov / Rozhovory / Aleksandra Olsen (WHO)

Aleksandra Olsen (WHO): Existuje ochorenie srdca s názvom alkoholová kardiomyopatia, ktoré by bez alkoholu neexistovalo

/

/

/ Čas čítania: 6 min (1740 Slov)

Ako konzultantka pre komunikáciu vo WHO/Európa je zodpovedná za plánovanie komunikácie a realizáciu komunikačných aktivít vrátane kampaní v oblasti verejného zdravia, vydávania publikácií, komunikačnej podpory konferencií na vysokej úrovni, správy sociálnych médií, vzťahov s médiami a ďalších. V súčasnosti podporuje najmä komunikáciu o alkohole v rámci iniciatívy WHO/Európa zameranej na neprenosné ochorenia (NCD), ako sú rakovina, cukrovka, KVO, obezita a ich rizikové faktory: alkohol a tabak, fyzická nečinnosť a výživa. Názory v tomto dokumente sú jej vlastné a nemusia nevyhnutne odrážať oficiálne stanovisko WHO. 

Aký je tvoj osobný postoj k alkoholu?   

O alkohole mám veľa príbehov. Príbehy rodiny, blízkych príbuzných, osobné príbehy. Väčšina z nich je smutná, ak nie tragická. Napriek všetkým týmto príbehom a príkladom som na to, že alkohol mi škodí, musela prísť sama. Keby som sa dnes mohla vrátiť späť a znovu prežiť svoju mladosť, myslím, že by som nemrhala časom a energiou na alkohol. Nie som abstinent, ale alkohol pijem veľmi zriedkavo. 

Aké zdravotné riziká spojené s alkoholom ťa motivovali k zníženiu konzumácie alkoholu? 

O rizikách rakoviny spôsobených alkoholom som pred nástupom do WHO nevedela, ale myslím si, že ma motivovalo pochopenie účinkov na duševné zdravie a celkový zdravotný stav, ako aj pochopenie vplyvu, ktorý má táto látka na ľudí na celom svete. V Európe prichádza o život toľko mladých (aj starých) ľudí v dôsledku utopení, úrazov, pádov, násilia, samovrážd – všetko v súvislosti s alkoholom. Je ich oveľa viac, než si dokážeme predstaviť. V európskom regióne spôsobí alkohol každoročne približne 800 000 úmrtí. Pre mňa to bol trochu krok späť, keď som videla spoločnosť pod vplyvom legálnej drogy. Je to desivý obraz.

Čo si myslíš, že bráni ľuďom, aby sa viac zaujímali o vplyv alkoholu na zdravie?

To, do akej miery je alkohol v spoločnosti normalizovaný a to, že nie je na prvom mieste v politických prioritách, mnohým ľuďom bráni v tom, aby o ňom premýšľali, sú tu naliehavejšie problémy. Mnohé účinky na zdravie nie sú dobre známe alebo nie sú dobre pochopené.   

S akými najčastejšími mýtmi o alkohole si sa stretla?

„Pohár vína denne je zdraviu prospešný“ je klasika. Pravdou je, že väčšina úmrtí v dôsledku alkoholu v Európe je spôsobená kardiovaskulárnymi ochoreniami, chorobami srdca. Existuje dokonca ochorenie srdca s názvom alkoholová kardiomyopatia, ktoré by bez alkoholu neexistovalo. 

Ako podľa teba môže zvyšovanie zdravotnej gramotnosti v oblasti alkoholu ovplyvniť správanie ľudí?

Vo vedomostiach je sila. Vo svojom živote sa môžeme rozhodovať zdravo aj nezdravo a je to úplne normálne. Je však dôležité rozhodovať sa na základe informácií, čo sa dá dosiahnuť len zvyšovaním zdravotnej gramotnosti. Správanie je komplexné a má mnoho prekážok a hnacích síl. Prostredie, v ktorom je alkohol príliš lacný, príliš dostupný a všade predávaný, nás tlačí ku konzumácii alkoholu, ale ak máme tieto vedomosti, zdravotná gramotnosť je faktor, ktorý môže formovať a meniť naše správanie. Práve o tom je prebiehajúca kampaň „Redefine Alcohol“ – umožniť ľuďom, ktorí majú vedomosti o alkohole, uvažovať a robiť informované rozhodnutia. 

Môžeš sa podeliť o konkrétne príklady, ako abstinencia pozitívne ovplyvnila tvoje fyzické a duševné zdravie?

Kvalita spánku a úroveň energie sú naozaj veľkým rozdielom, najmä s pribúdajúcim vekom. Možno to necítite denne, ale keď stretnete človeka s opicou, hneď si spomeniete, že to nestojí za to.

Aké kroky by mal podniknúť človek, ktorý si uvedomuje, že má problém s alkoholom?

Ak si človek uvedomí, že má problém s alkoholom, už to je veľká vec – priznať si to nie je ľahké. Povedať to niekomu je dobrý začiatok – môže to byť blízky priateľ, milovaná osoba, terapeut, mať podporu je naozaj skvelá vec. Za normálnych okolností je dobrým krokom návšteva lekára, ktorý by vám vedel poradiť a povedať o možnostiach, ktoré sú k dispozícii.

Možnosti sú k dispozícii a prechádza nimi veľa ľudí, ale často sa o tom nehovorí, takže sa to môže zdať skľučujúce. Niekedy existujú jednoduché kroky a postupy, ktoré možno zaviesť, niekedy si to môže vyžadovať komplexnejší prístup – pre každého je to iná cesta. Hlavnou vecou je niekoho osloviť. Platí to aj vtedy, ak si nie ste istí, či máte problém, len si chcete „overiť, či nepijete príliš veľa“ – rozhovor s lekárom vám vnesie do tejto problematiky veľa svetla.  

Čo by si poradila ľuďom, ktorí chcú znížiť alebo úplne vylúčiť užívanie alkoholu zo svojho života?

Povedala by som, aby to skúsili a chvíľu sa toho držali, našli si rutinu, ktorá funguje. Každý druhý víkend bez alkoholu? Skvelé! Prechádzka v parku namiesto piatkovej krčmy? Výborne! Na rodinných stretnutiach s deťmi len nealkoholické nápoje? Zistila som, že je to ešte jednoduchšie, keď sú tu aj iní, ktorí chcú skúsiť obmedziť alebo prestať s alkoholom spolu s vami, vtedy to môže byť zábavná výzva. Ak však zažijete pocit, že je veľmi ťažké znížiť alebo obmedziť alkohol, alebo pociťujete abstinenčné príznaky, musíte sa poradiť so svojím lekárom.

Myslíš si, že vzdelávacie kampane a programy o alkohole sú dostatočné? Aké zlepšenia by si navrhla?

Vzdelávacie kampane a programy o alkohole nestačia na zmenu správania, hoci môžu zvýšiť vedomosti a formovať postoje. Pri plánovaní týchto iniciatív je dôležité pozrieť sa aj na prostredie, ktoré v krajine existuje – aký lacný je alkohol, či sa predáva v bežných obchodoch, či sú v televízii, autobusoch a sociálnych médiách reklamy na alkohol. Všetky tieto faktory ovplyvnia to, aká úspešná bude kampaň alebo program. V ideálnom prípade by sa mali súčasne zaviesť cenové politiky, ako je zvýšenie zdanenia alkoholu, a opatrenia na zabezpečenie dostupnosti, ako je minimálny vek na pitie, predajný čas alkoholu v obchodoch atď.

Máš rady ako zvládať spoločenské situácie, v ktorých je alkohol bežnou súčasťou, keď sa niekto rozhodne abstinovať?

Kedysi sa ma stále pýtali, či som tehotná. Ľudia, ktorí sa rozhodli nepiť, môžu byť často spochybňovaní alebo stigmatizovaní. Môže to byť veľmi nepríjemné, ale už sa mi to tak často nestáva. Je skvelé, že sa zvyšuje povedomie o tom, aké nevhodné je pýtať sa, prečo nepijete alkohol. Teraz, keď nepijem, jednoducho poviem, že nepijem, alebo sa rozhodnem nepiť. Niekedy ľuďom hovorím o niektorých bláznivých skutočnostiach, ktoré som sa dozvedela o alkohole, napríklad o tom, že poškodzuje vašu DNA. Kto by nemal rád takúto trápnu konverzáciu na večierku? Len tak zo žartu – väčšina ľudí je zvedavá na informácie, aj keď ich prvou reakciou môže byť podráždenie.  

Čo by si chcela, aby mladí ľudia vedeli o alkohole a jeho vplyve na zdravie?

Chcela by som, aby mladí ľudia vedeli, že pocit sebavedomia alebo pokoja, ktorý alkohol zdanlivo poskytuje, je falošný, je to dymová clona. Je nespravodlivé, že mladí ľudia sú tak bombardovaní reklamami na alkohol, príbehmi rodičov o „starých dobrých časoch“ a dokonca aj olympijskými šampiónmi na Threads, ktorí hovoria o svojich divokých alkoholových dobrodružstvách, a musia si nejako vybrať „zdravú voľbu“. Ak však dokážete brať pitie alkoholu ako hru, väčšina z nej vyviazne bez ujmy, ale pre niektorých sa môže život skončiť veľmi náhle, niektorí sa ho nikdy nebudú môcť vzdať a rozvinú sa u nich chronické ochorenia, u niektorých sa môže vyvinúť rakovina. Nie je to malá cena za zábavu, je to riziko, ktoré si musíte uvedomiť a podľa toho sa správať, robiť vlastné rozhodnutia, informované rozhodnutia.

Ako možno podľa teba účinne bojovať proti spoločenskému tlaku na konzumáciu alkoholu?

Prostredníctvom komunity – nájsť rovnako zmýšľajúcich ľudí je skvelé a čoraz viac mladých ľudí hovorí „nie“ alkoholu alebo znižuje jeho konzumáciu. Dôležitým vzorom sú v tomto smere aj rodičia, a to jednak tým, že o spoločenskom tlaku hovoria so svojimi deťmi, ale aj tým, že ho demonštrujú vlastným správaním.

Čo je podľa teba najdôležitejším krokom na zlepšenie zdravotnej gramotnosti v oblasti alkoholu v spoločnosti?  

Myslím si, že je potrebné urobiť ešte veľa – preskúmať škodlivé účinky alkoholu, ktoré presahujú rámec „obyčajnej opice“ alebo ochorenia pečene, ukázať, že alkohol škodí a spôsobuje smrť nielen tým, ktorí pijú veľmi veľa, vyvrátiť mýty o takých veciach, ako je zdravie srdca a duševné zdravie, a upozorniť na taktiky priemyslu, ktoré normalizujú a oslavujú konzumáciu alkoholu. To sú niektoré z vecí, ktoré sa snažíme robiť aj v rámci kampane „Redefine Alcohol“. Pozrite si ju tu: Redefinícia alkoholu pre zdravšiu, bezpečnejšiu a šťastnejšiu Európu.

Na záver by sme touto cestou chceli Aleksandre poďakovať za rozhovor a budeme jej držať palce ďalej v živote!


Naše články slúžia výhradne na informačné a vzdelávacie účely a nemali by byť považované za lekárske odporúčania. Je dôležité zvýšiť povedomie o rizikách spojených s konzumáciou alkoholu a podporovať zodpovedné pitie. Spoločenská zodpovednosť a právne opatrenia, ako je regulácia predaja alkoholu a stanovenie vekových obmedzení, zvýšenie daní a zákaz reklamy môžu tiež prispieť k zníženiu negatívnych dôsledkov konzumácie alkoholu.
Ak máte obavy týkajúce sa vašej konzumácie alkoholu alebo jej účinkov na vaše zdravie, nebojte sa konzultovať svoj stav s lekárom alebo iným zdravotníckym odborníkom.