IPčko sa zameriava na pomoc mladým ľuďom v rôznych životných situáciach. Poskytuje anonymnú pomoc prostredníctvom chatovacích liniek, čo umožňuje mladým ľuďom bezpečne vyhľadať pomoc bez strachu z odsúdenia.
Ako často sa vo vašej práci stretávate s prípadmi závislosti? (Aké sú najčastejšie závislosti, s ktorými sa mladí ľudia obracajú na IPčko?)
V prvom polroku 2024 sme poskytli viac ako 82 000 pomáhajúcich a krízových intervencií, pričom 1115 z nich bolo v téme návykových látok, ale nejde o izolovanú tému. Téma závislosti je spojená aj s kontaktmi od ľudí, ktorí hovoria o depresii, úzkosti, myšlienkach na ukončenie života, osamelosti, sebapoškodzovaní a aj v krízových kontaktoch, kedy sa ľudia ocitajú na hrane života a smrti. Najčastejšie ide o závislosti na alkohole, drogách aj online / gamblingu.
V posledných rokoch sa čoraz viac hovorí o spojitosti medzi duševným zdravím a závislosťami. Ako podľa vás tieto dva faktory spolu súvisia?
Spojenie medzi duševným zdravím a závislosťami je vzájomne prepojené. Závislosti, či už na alkohole, drogách, hazardných hrách, alebo technológiách, majú často svoj pôvod aj dôvod v emocionálnych a psychologických ťažkostiach. Závislosti môžu výrazne prehlbovať aj spúšťať ťažkosti s duševným zdravím.
Ľudia s psychickými problémami (napríklad depresiou, úzkosťou, traumou) často hľadajú úľavu v látkach alebo aktivitách, ktoré im dočasne zmierňujú utrpenie, a to je na tom rizikové, pretože môžu síce na chvíľu priniesť pocit úľavy, potlačiť duševné bolesti, ale ide o nezdravú a nefunkčnú stratégiu, ktorá môže viesť k závislosti a prehlbovaniu psychických ťažkostí.
Zároveň užívaním drog a iných látok dochádza k zhoršovaniu stavu človeka – robia ho zraniteľnejším voči stresu a ďalším psychickým ťažkostiam. Nehovoriac o tom, že závislosti môžu tiež spôsobiť ťažkosti v medziľudských vzťahoch, práci či financiách, čo následne vytvára ďalšie stresové faktory a prispieva k zhoršeniu duševného zdravia. Mnoho ľudí s duševnými ťažkosťami sa tak dostáva do začarovaného kruhu.
Aké konkrétne formy podpory ponúkate mladým ľuďom, ktorí bojujú so závislosťou, najmä s alkoholom?
Naše služby pomoci sú anonymné, bezplatné a nonstop dostupné. Ľudia sa s nami môžu spojiť cez Krízovú linku pomoci IPčko prostredníctvom chatu, e-mailu, videa a telefónu 0800 500 333. Poskytujeme primárne krízovú intervenciu, keď človek prežíva nejakú náročnú situáciu a potrebuje pomoc “tu a teraz”.
Pomoc v osobnom kontakte je dostupná aj v 9 centrách krízovej intervencie Káčko, ktoré sa nachádza v každom krajskom meste a v Michalovciach. Ľudia o toto stretnutie môžu požiadať priamo cez e-mail, môžu prísť aj priamo “z ulice” alebo ich na túto službu prepájame z linky pomoci.
Adresy a kontakty na jednotlivé pobočky máme zverejnené na webovej stránke – www.ipcko.sk/kacko. Káčko slúži na individuálne a diskrétne psychologické krízové kontakty s ľuďmi, ktorí prežívajú krízu. K dispozícii je odborník a priestor na riešenie aktuálnych krízových duševných a životných ťažkostí. Odborníci v Káčku poskytujú okamžitú, bezbariérovú a nestigmatizujúcu psychologickú pomoc, ktorá je založená na nízkoprahových princípoch s maximálnym akcentom na diskrétnosť a anonymitu.
Psychologická pomoc v Káčku je bezplatná, funguje krátkodobo a anonymne. Nenahrádza však psychoterapiu a ani vyšetrenia a liečbu u psychiatra a iného lekára. Vždy sa snažíme človeka motivovať, podporiť a sprevádzať k vyhľadaniu pomoci, ktorá je dlhodobá a špecializuje sa práve na túto problematiku.
IPčko je známe svojimi online poradenskými linkami. Aké je percento prípadov súvisiacich s alkoholom a inými závislosťami medzi ľuďmi, ktorí vás kontaktujú?
Naše skúsenosti z liniek pomoci z krízových služieb IPčko poukazujú na fakt, že počas uplynulých náročných rokov, v ktorých sme čelili pandémii Covid-19, vojne na Ukrajine, environmentálnym a energetickým krízam, tragédiám, v ktorých prišli o život nevinní mladí ľudia a silnej polarizácii spoločnosti sa výrazne zhoršil stav duševného zdravia, a to najmä u mladých ľudí, ktorí sa nachádzajú v citlivom a zraniteľnom veku. Práve tieto náročné a tragické udalosti sú výsledkom eskalácie dlhodobo neriešených ťažkostí a problémov, ktoré sa počas 3 rokoch nabaľovali a zintenzívnili.
Na našich linkách pomoci vzrástol počet žiadostí o pomoc výrazne, v roku 2019 sme uskutočnili takmer 25 000 pomáhajúcich komunikácií, v roku 2020 viac ako 52 000, v roku 2021 viac ako 71 000, v roku 2022 viac ako 178 000 a v roku 2023 ich bolo viac ako 184 000 a to najmä v skupine mladých ľudí do 30 rokov. Zvýšený počet žiadostí o pomoc však okrem toho, že ľuďom nie je dobre, hovorí aj o veľmi pozitívnom fenoméne, a to, že je stále viac ľudí, ktorí sa rozhodnú vyhľadať pomoc a nezostávajú so svojimi pocitmi osamote. Ako sme už spomenuli vyššie, téma závislostí je spojená s ďalšími témami, u ktorých zaznamenávame každoročný nárast.
Mladí ľudia sa z hľadiska vývinovej psychológie nachádzajú v náročnom životnom období, ktoré je sprevádzané mnohými zmenami, vývinovými úlohami a potrebami, ale nemajú ešte dostatok životných skúseností na zvládanie ťažkých situácií, preto sa u nich často objavuje tendencia k extrémnemu, radikálnemu až fatálnému riešeniu. Práve v tomto období mladí ľudia najviac potrebujú pomoc a najmenej ju u dospelých hľadajú. V tomto veku nemajú ešte dostatočne vyvinutú práve tú časť mozgu, ktorá je „zodpovedná“ za rozhodovanie a reguláciu a taktiež nemajú dostatok životných skúseností, preto často konajú radikálne, extrémne, impulzívne, neuvážene a riskantne.
Nemajú skúsenosti s riešení náročných situácií, pretože im ich v detstve pomáhali riešiť dospelí, ktorí sú pre nich zdrojmi bezpečia. V tínedžerskom období sa však tieto situácie pokúšajú riešiť sami, ale nemajú na to potrebné skills. Častokrát vstupujú do riešenia s tým „balíkom“ stratégií a zručností, ktoré okopírovali, alebo teda konajú pudovo. Ak sa ocitajú v stresujúcej situácii, môžu na ňu reagovať rôzne, napríklad útekom zo situácie, alebo útokom. Ak dlhšie pociťujú frustráciu v nejakej situácii, ktorú neriešia tí, od ktorých mladí človek očakáva zásah, preberú túto úlohu na seba, rozhodnú sa konať a ovplyvniť niečo, pričom nemusí ísť o spoločensky očakávané kultivované riešenie, ale aj o agresívne, riskantné, fatálne alebo nebezpečné.
Existujú nejaké varovné signály, ktoré by rodiny a priatelia mali sledovať u mladých ľudí, aby odhalili riziko závislosti alebo duševných problémov?
Áno, existuje množstvo varovných signálov, ktoré môžu naznačovať, že mladý človek prežíva niečo náročné, má psychické ťažkosti alebo byť ohrozený závislosťou. V zásade platí, že akákoľvek zmena v správaní a konaní môže byť varovným signálom, že sa v živote mladého človeka niečo deje. Môžeme si všimnúť napríklad zmeny v správaní a nálade, napríklad výrazné výkyvy nálady – mladý človek sa môže striedavo cítiť euforicky a potom zrazu upadnúť do depresie či podráždenosti. Zmeny nastávajú aj v sociálnej oblasti. Môže sa objaviť izolácia a strata kontaktov s priateľmi a rodinou, ale aj strata záujmu o aktivity, ktoré ho predtým bavili. Taktiež sa môže objaviť úzkosť alebo napätie aj v situáciách, ktoré bežne nezvyknú spôsobovať stres. Ďalšími varovnými signálmi sú zmeny / zhoršenie školského / pracovného výkonu a ťažkosti so sústredením a schopnosťou dokončiť školské/pracovné úlohy.
Zmeny môžu nastať aj v spánkovom režime (nespavosť alebo nadmerné spanie), zmeny v stravovacích návykoch (odmietanie jedla alebo prejedanie sa), ako aj v hygienických návykoch (zanedbávanie). Objavuje sa aj rizikové správanie spojené s experimentovaním s návykovými látkami, impulzívnosť, vyhľadávanie adrenalínu a vzrušenia, ako aj nezodpovedné finančné správanie. Ďalej si môžeme všimnúť aj to, čo a ako mladý človek o sebe a svojich pocitoch hovorí. Hovorí o beznádeji, frustrácii, strate zmyslu života, o pocitoch menejcennosti, sebapoškodzovaní, myšlienkach na ukončenie života, čomu treba jednoznačne venovať pozornosť a nebagatelizovať tieto slová.
Toto sú iba niektoré z možných prejavov a zmien v správaní.
Keď si rodina alebo priatelia všimnú takéto signály, je dôležité pristupovať k mladému človeku s empatiou a trpezlivosťou. Diskusia by mala byť otvorená a nenátlaková, ideálne s ponukou pomoci, napríklad vyhľadaním odborníka. Dôležité je vyhýbať sa hodnoteniu a kritike, aby sa mladý človek cítil v bezpečí a mohol byť úprimný.
Dôležité je rozhovor začať tým, že mu dáte najavo, že vám záleží na ňom / nej a na tom, čo prežíva a chcete pre neho / ju to najlepšie, aby bol/a v poriadku a v bezpečí. Je úplne v poriadku sa priamo, ale citlivo opýtať, či uvažuje nad samovraždou. Táto otázka nezvyšuje riziko samovraždy, je to mýtus, ako napríklad aj ten, že kto hovorí o samovražde, tak ju nespácha. Práve naopak môže to byť spôsob, akými dáva najavo, že sa necíti dobre a potrebuje, aby mu v tom niekto pomohol, pretože pre tú svoju bolesť nevidí iné riešenia, ktoré ale existujú. Tento rozhovor môže priniesť rôzne pocity na oboch stranách, preto s tým ani vy zostávajte osamote a podelíte sa o to s blízkymi, ktorým veríme či s odborníkmi na linke pomoci.
Odporúčame zostať pokojným / pokojnou a hovoriť aj takým tónom, uznať pocity, ktoré blízky/a má a oceniť ho / ju za to, že o tom hovorí, ponúknuť mu / jej podporu a povzbudenie, opýtať sa, čo pre neho / ňu môžete urobiť, aby sa cítil/a pokojnejšie a povedať o možnostiach odbornej pomoci. Nenechať človeka osamote a dať mu najavo, že ste v tom, čo zažíva spolu. Povedzte, že s ním chcete byť, nie že musíte. Dajte najavo svoju podporu a to, že chcete byť blízko a chcete porozumieť tomu, čo si myslí, potrebuje, nad čím premýšľa, a čo cíti.
Pomôžte hľadať spôsoby a možnosti, ktoré umožnia vidieť situáciu aj inak, ako ju vidí teraz. Ponúknite spoločné aktivity, ktoré ste robili v minulosti, pri ktorých vám spolu bolo dobre alebo mu / jej robte spoločnosť v tom, v čom potrebuje. Poraďte sa s niekým, lebo toto nie je jednoduchá cesta a na to, aby ste mohli byť oporou, potrebujete byť v čo najväčšej pohode aj vy. Motivujte k vyhľadaniu pomoci. Pokojne ju hľadajte spolu, môžete sa spoločne obrátiť aj na naše linky pomoci.
Toto radšej nerobte – nepoučujte, nemudrujte, neraďte, čo má robiť. Nemoralizujte a nehovorte vety ako „Bude dobre…..“, „Iní ľudia majú iné a horšie problémy…“, „ Aj ja som to zažil…“ Nebagatelizujte a nevyvolávajte pocit zahanbenia, pretože to, čo tento človek prežíva, mu bráni žiť spokojne a šťastne a zväčša nevie, čo by v danej situácii mal robiť.
Ak je situácia vážna a akútna zavolajte na 112, zostaňte tam, kým nepríde pomoc, ak je to možné, choďte spolu na bezpečné miesto alebo sa pokúste odstrániť všetko, čím by sa dalo ublížiť si. Počúvajte a buďte podporou, ale nesúďte, nehádajte sa, nevyhrážajte sa, ani nekričte. Nesľubujte, že o tom nikomu nepoviete, pretože práve to, že sa o to podelíte s ďalším človekom / odborníkmi, môže zachrániť život.
Rodiny a priatelia hrajú dôležitú úlohu v prevencii a včasnom odhalení duševných problémov a rizika závislostí. Podporujúca atmosféra, v ktorej sa mladý človek cíti pochopený a prijatý, môže výrazne pomôcť predísť ďalším problémom.
Stretávate sa často s prípadmi, kde je závislosť na alkohole spojená s inými formami rizikového správania, ako sú sebapoškodzovanie alebo samovražedné myšlienky?
Áno, spojenie medzi závislosťou na alkohole a inými formami rizikového správania, ako sú sebapoškodzovanie alebo samovražedné myšlienky, je žiaľ pomerne časté. Alkohol môže dočasne pôsobiť ako “úľava” od emocionálneho utrpenia, no dlhodobé zneužívanie vedie k zhoršeniu psychického stavu a zvýšenému riziku sebapoškodzujúceho správania.
Užívanie návykových látok spôsobuje zhoršenie nálady a depresie, stratu kontroly a impulzívnosť, úzkosti, sociálne a finančné ťažkosti,…
Ak má osoba problémy s alkoholom, je veľmi dôležité riešiť zároveň aj duševné zdravie. Ľudia, ktorí sú závislí, jednoznačne potrebujú odbornú psychiatrickú, psychologickú / psychoterapeutickú pomoc a podporu. Kľúčovú úlohu zohráva podpora a spolupráca rodiny a priateľov.
Ľudia, ktorí prichádzajú na naše linky nám častokrát ako prvým povedia o svojich ťažkostiach.
V prvom rade sa s takým človekom snažíme nadviazať vzťah a byť mu blízko. Dať mu porozumenie a povzbudenie, že v tejto extrémne ťažkej situácii nie je sám, ale sme tam s ním a preňho. A že spolu môžeme vymyslieť ako ísť ďalej, hľadáme a využívame možnosti, služby a zdroje konkrétneho človeka.
Ku každému človeku, ktorý sa na nás obráti pristupujeme striktne individuálne a s využitím našej metodiky a metód krízovej intervencie sa zameriavame na riešenie konkrétnej situácie. V takýchto akútnych situáciách (a nie len v nich) nefungujú žiadne „instantné rady“, musíte vnímať každé slovo, napojiť sa vytvoriť dôverný a bezpečný priestor, inak to nebude fungovať.
Podporujeme a povzbudzujeme ho aj k vyhľadaniu odborníkov, ktorí poskytujú dlhodobú starostlivosť zameranú na problematiku závislostí. Tím našich psychológov a psychologičiek je odborne aj supervízne pripravený na poskytovanie krízovej intervencie. Každý poradca a poradkyňa okrem svojho vysokoškolského vzdelania musí u nás absolvovať dlhodobý a akreditovaný výcvik zameraný na poskytovanie poradenstva a krízovej intervencie v online a offline prostredí.
Aké kroky môže podniknúť mladý človek, ktorý si uvedomí, že má problém so závislosťou, ale nevie, kde začať s hľadaním pomoci?
Vyhľadanie pomoci je odvážny krok, ale je to dôležitý krok na ceste k pomoci a k uzdraveniu. Každý krok je posunom k zdravšiemu a plnohodnotnejšiemu životu.
Prvým a naozaj náročným krokom je priznať si a uvedomiť si, že máte ťažkosti so závislosťou. Ľudia často cítia vinu a pocit zlyhania, ale je dôležité prijať túto situáciu bez viny. Ďalším dôležitým krokom je nezostávať na to sám a obrátiť sa na niekoho, komu dôverujete.
Tento krok pomáha znížiť pocit izolácie a môže viesť k podpore, ktorú potrebuje na začiatku svojej cesty. Ak takého človeka vo svojom okolí nemá, môže sa anonymne, bezplatne a nonstop obrátiť na linky pomoci.
Zvládnuť závislosť bez odbornej pomoci je takmer nemožné, preto ďalším ktorom je určite vyhľadanie odbornej pomoci, ktorá sa špecializuje na závislosti. Veľmi užitočné sú aj podporné skupiny pre mladých so závislosťou, kde si ľudia navzájom pomáhajú, delia sa o skúsenosti a vytvárajú podporujúcu komunitu, čo môže výrazne posilniť motiváciu. Vďaka tejto komplexnej pomoci dochádza k postupným zmenám v živote a vytváraniu zdravších návykov.
V celom tomto procese je veľmi dôležitá aj trpezlivosť a oceňovanie aj za malé kroky, ktoré vedú ku zmene a zdravšiemu spôsobu života.