Čistá hlava, zdravé telo a radosť z pohybu. Mgr. Juraj Karas, PhD., úspešný cyklista, profesionálny diagnostik a dlhoročný tréner tímu PROefekt, nám v rozhovore porozprával o svojej ceste od prvých jázd na bicykli až po vrcholový šport. Prezradil, prečo je zdravý životný štýl kľúčom k úspechu, aký vplyv má alkohol na športový výkon a regeneráciu, ale aj to, ako nájsť motiváciu a balans nielen na trati, ale aj v každodennom živote. Ak vás zaujíma, ako môže malé rozhodnutie viesť k veľkým výsledkom, čítajte ďalej.
Ahoj, Juraj! V prvom rade gratulujem k druhému miestu na majstrovstvách Slovenska v cyklokrose. Mohol by si nám na úvod prezradiť niečo o sebe? Čo ťa priviedlo k cyklistike, a aké boli tvoje začiatky?
Ahoj, veľmi pekne ďakujem. Bicykel mi bol blízky už od malička, a tá vášeň rástla s novým – väčším bicyklom. Keď som mal asi 12 rokov a začali prichádzať prvé horské bicykle na Slovensko a dostal som ho, úplne ma tá voľnosť pohybu terénom opantala. V 14-tich rokoch ma chalani z nášho mesta stiahli do vážnejšieho cykloklubu, aby som si skúsil aj pretekanie – na ceste, dráhe a cyklokrose. A vlastne, s niekoľko ročnou prestávkou počas štúdia na vysokej škole, mi to zostalo až do dnes.
Diagnostike športovcov sa venuješ už 15 rokov. Chodia k tebe profesionáli, športovci na súťažnej úrovni, ale aj úplní „hobby jazdci“. Ako vnímaš tieto skupiny z pohľadu ich celkového nastavenia a vzťahu k zdravému životnému štýlu?
U vrcholového športovca by mal byť zdravý životný štýl povinnosťou. U „hobby športovca“ výsadou. Žiaľ, v skutočnosti sa stretávam s tým, že vrcholoví športovci na Slovensku ho neberú príliš vážne. Domnievajú sa, že vďaka ich pravidelnému tréningu je tento status naplnený. Tu je dôležitá osveta a motivácia. Chodia za mnou skôr tí uvedomelí hobby športovci – vedomí si dôležitosti celkového zdravého životného balansu.
Pýtajú sa ťa niekedy tvoji klienti na účinky alkoholu na zdravie a kondíciu? Aký je tvoj odborný názor trénera na užívanie alkoholu?
Pýtajú, ale v podstate, je to menej často, ako by som očakával. To, že alkohol negatívne ovplyvňuje športový výkon, následnú regeneráciu, a pri pravidelnej konzumácii aj zdravie, je vedecky podložený fakt. S týmito novodobými zisteniami kooperujem a nasledujem ich pri trénovaní seba samého, svojich zverencov, ako aj pri osvete okolia.
Alkohol sa so zdravým životným štýlom vylučuje, no sú športovci, ktorí napriek tomu občas zhrešia. Ako by si reagoval na športovca, ktorí sa ti prizná, že po ťažkom tréningu občas siahne po pohári alkoholu?
V úvode mu vysvetlím, že si tým nepomáha. Ak je s tým v pohode a stojí mu to za to, je to úplne v poriadku, jeho voľba. Ale v prípade, že ide o športovca v našom elitnom tíme a spraví to opakovane, má u mňa problém. Naozaj nevidím priestor na to, aby naše spoločné úsilie a vynaložené prostriedky k jeho progresu maril týmito zásadnými chybami.
Aký je podľa teba najväčší negatívny vplyv alkoholu na výkon športovca alebo človeka, ktorý sa venuje pravidelnému pohybu? A čo by si povedal tým, ktorí tvrdia, že pivo po tréningu je dobré na doplnenie živín?
Zhoršená regenerácia; tá je pri pravidelnom športovaní a žiaducom progrese nevyhnutná. Tým, čo si radi vypijú po tréningu by som povedal, že to je nezmysel a pivo neobsahuje žiadne potrebné živiny, ktoré potrebujeme doplniť. A že keď už, tak menšie zlo je dať si pivo až pár hodín po tréningu, kedy už začala prebiehať regenerácia.
Ako vnímaš krátkodobé a dlhodobé následky konzumácie alkoholu na regeneráciu a svalový rast? Je rozdiel v tomto smere medzi profesionálom a hobby športovcom?
Dlhodobé následky sú nebezpečnejšie a zásadnejšie. Pri jednorázovom excese sa “zabije” pár dní tréningu. No pri dlhodobejšom sa oberáme o využitie nášho potenciálu. Profesionál v tomto prípade negatívny vplyv pocíti viac, keďže jeho tréning je vyšpičkovaný do najmenších detailov a častokrát sa pohybuje na hrane svojich schopností.
Poznáš nejaký príklad zo svojho okolia, keď konzumácia alkoholu marila snahy športovca dosiahnuť výsledky, alebo naopak, keď sa športovec výrazne zlepšil po vyradení alkoholu zo svojho života? O koľko sa môže v takom prípade zlepšiť progres?
Už bývalý slovenský elitný cyklista sa z jednej sezóny na druhú skokovo zlepšil. Celkom sme sa skamarátili a pýtal som sa ho, čo začal robiť inak. Jedna zo zásadných zmien bola, že si prestal dávať každý večer jedno pivo. Myslím, že práve toto mohlo mať na jeho progres výrazný vplyv. Miera progresu by sa dala celkom pekne vyjadriť, keby ten istý človek robil tie isté veci a jedinou zmenou by bolo vyradenie alkoholu. Nebol by som prekvapený, keby to spravilo 5 až 10%.
Ako by si motivoval niekoho, kto má problém zredukovať konzumáciu alkoholu, no zároveň chce zlepšiť svoj výkon a zdravie?
Povedal by som mu, aby skúsil aspoň dva týždne fungovať bez alkoholu. Na úvod by som mu nastavil objektívne merateľné výkonové parametre, odsledoval kvalitu spánku a jeho subjektívne hodnotenie. Diagnostikovali by sme ho na začiatku a na konci tohto obdobia, a následne by uvidel benefity. Ak by ho ani toto nepresvedčilo, nechal by som to tak.
V živote človeka sa občas vyskytnú situácie, keď je človek, napríklad pri spoločenských udalostiach, tlačený do konzumácie alkoholu. Máš skúsenosť aj s takýmito momentmi? Ako by si to riešil v prípade, že sa chceš konzumácii alkoholu vyhnúť?
Keď nechcem piť, tak nebudem, a tlak okolia ma v tom nemá prečo ovplyvňovať. Každý sme strojcom vlastných rozhodnutí a svojho šťastia.
Jedna vec je tlak spoločnosti pri radostných udalostiach, avšak úplne inú silu majú na emócie človeka ťažké životné situácie, s ktorými sa na prvý pohľad možno nevie vyrovnať. Čo pomáha tebe, aby si takéto momenty prekonal? A možno sa naskytne otázka: aký je tvoj vlastný recept na šťastie?
Endorfíny šťastia alebo oblbnutie mozgu vieme nahradiť aj inými spôsobmi, ako alkoholom. Ja zvyknem používať adrenalín, dobrú hudbu a športové nasadenie, ideálne dohromady. No tiež je dôležité sa z toho vyrozprávať, a úplne najlepší „liečiteľ“ je čas.
Veľa ľudí, aj keď má záujem žiť zdravšie, nemá dostatočnú motiváciu alebo ju v priebehu času stráca. Vieš dať takýmto ľuďom nejakú dobrú radu, ako si motiváciu udržať?
Domnievam sa, že toto je veľmi ťažké. Ako mi povedala moja mama: „Motivácia od druhých je ako smrad. Pokiaľ nevychádza z vnútra nás samotných, je k ničomu.“ Možno nech si skúsia pravidelne nastavovať menšie ciele – medzizastávky – na ich dlhodobej ceste.
Keby si mal pomenovať najväčšie benefity života bez alkoholu zo športového hľadiska, ktoré by to boli?
Čistá hlava, fungujúce telo, väčšia a najmä dlhodobá radosť, menšia únava a výraznejší progres.
Ak by si mal jednou vetou odkázať niečo ľuďom, ktorí chcú spojiť zdravý životný štýl so zábavou, čo by si im povedal?
Robte to, čo vás baví a napĺňa, s čistou hlavou.
Chcel by si ešte na záver niečo odkázať našim čitateľom?
Uchopte váš osud do vlastných rúk.
Na záver by sme touto cestou chceli Jurajovi poďakovať za rozhovor a budeme mu držať palce ďalej v živote.