Dlhodobé nadmerné pitie alkoholu môže poškodiť srdce, tepny alebo iné cievy v celom tele. Toto poškodenie sa nazýva kardiovaskulárne ochorenie.
Konzumácia alkoholu môže:
Spôsobiť trvalé zvýšenie krvného tlaku
Trvalo zvýšený krvný tlak sa nazýva hypertenzia a je jedným z najdôležitejších rizikových faktorov srdcového infarktu alebo mozgovej príhody. Vysoký krvný tlak môže byť spôsobený aj zvýšením hmotnosti z kalórií v alkohole. Ak máte v anamnéze vysoký krvný tlak, je najlepšie sa alkoholu úplne vyhnúť alebo piť len príležitostne a s mierou.
Dlhodobé pitie alkoholu môže spôsobiť alkoholovú kardiomyopatiu
Krátkodobé účinky alkoholu (bolesť hlavy, nevoľnosť, poznáte to) sa dajú rozoznať ľahko. Existujú však spôsoby, ktorými alkohol ovplyvňuje vaše telo v priebehu času a ktoré je dôležité pochopiť. Jedným z dlhodobých účinkov alkoholu na vaše srdce je alkoholová kardiomyopatia. Ide o situáciu, keď sa srdcová pumpovacia funkcia oslabí a srdce sa zväčší v dôsledku zmien spôsobených dlhodobým užívaním veľkého množstva alkoholu.
Zvýšená srdcová frekvencia
Jednou z najdôležitejších činností srdca je udržiavanie rytmu. Bežná srdcová frekvencia je v priemere približne 60 až 100 úderov za minútu, keď je vaše telo v pokoji. Alkohol však môže viesť k tomu, že vaša srdcová frekvencia dočasne skokovo zrýchli, a ak presiahne 100 úderov za minútu, môže to spôsobiť stav nazývaný tachykardia. Príliš veľa epizód tachykardie môže viesť k vážnejším problémom, ako je zlyhanie srdca alebo prechod do nepravidelného rytmu, čo môže spôsobiť srdcový infarkt a mozgovú príhodu.
Nadmerné pitie môže spôsobiť, že vaše srdce bije nepravidelne.
Existuje veľa rôznych typov srdcových ochorení. Ischemická choroba srdca (ICHS) môže viesť k náhlej smrti v dôsledku závažného srdcového infarktu. Spôsobuje typickú bolesť na hrudníku známu ako angína pectoris a je tiež častou príčinou problémov od menej závažných srdcových infarktov až po chronické srdcové zlyhávanie.
K ICHS dochádza, keď sa na stenách tepien v srdci (koronárnych tepien) postupne hromadia tukové usadeniny, na ktorých sa môžu tvoriť krvné zrazeniny. Tieto usadeniny spôsobujú zúženie tepny a sťažujú jej zásobovanie srdcového svalu kyslíkom a živinami, ktoré potrebuje na normálne fungovanie.
Najčastejšie známe príznaky ischemickej choroby srdca sú známe ako angína pectoris. Zvyčajne ide o bolesť na hrudníku a dýchavičnosť pri námahe.
Čo je srdcový infarkt?
Srdcový infarkt vzniká vtedy, keď sa jedna alebo viacero koronárnych tepien upchá. Tým sa zastaví prívod krvi do srdcového svalu, ktorý tak stráca prísun kyslíka. To znamená, že srdce nemôže správne pumpovať a v závažných prípadoch môže úplne prestať biť (zástava srdca). Ak sa zástava srdca nezvráti (pomocou resuscitácie a prípadne defibrilátora), človek zomrie.
Čo je srdcové zlyhanie?
Poškodenie srdcového svalu môže viesť k srdcovému zlyhaniu – keď vaše srdce už nedokáže účinne pumpovať krv v tele. To vedie k príznakom, ako sú opuchy členkov a dýchavičnosť, ktoré vás môžu ovplyvňovať po zvyšok života.
Chráňte svoje srdce
Dobrou správou je, že existujú pozitívne zmeny životného štýlu, ktoré môžete urobiť, aby ste ochránili svoje srdce. Zníženie konzumácie alkoholu je jedným zo spôsobov, aby ste udržali svoje srdce zdravé. Víno ani iný alkohol by ste nikdy nemali považovať za spôsob, ako znížiť riziko srdcových ochorení. V minulosti niektoré štúdie ukazovali, že pitie jedného alebo menej nápojov denne súviselo s najnižšou pravdepodobnosťou úmrtia na mŕtvicu. Novšie údaje však ukazujú, že neexistuje množstvo alkoholu, ktoré by bolo skutočne bezpečné. Mýtus, že víno je prospešné pre zdravie srdca, už nie je pravdivý.