Domov / Vzdelávanie / Od vzdelania k liečbe: Komplexný prístup k alkoholizmu

Od vzdelania k liečbe: Komplexný prístup k alkoholizmu

/

/

/ Čas čítania: 5 min (1437 Slov)

Odborníci čoraz viac zdôrazňujú, že najlepšia prevencia zdravotných rizík spojených s alkoholom je úplná abstinencia. Zdravotníci a odborníci majú kľúčovú úlohu v prevencii nadmernej konzumácie alkoholu prostredníctvom vzdelávania, skríningu, intervencií a podpory liečby.

Preventívne poradenstvo počas zdravotných prehliadok
: Odborníci by mali pravidelne diskutovať s pacientmi o zdravotných rizikách spojených s konzumáciou alkoholu, aj pri preventívnych prehliadkach. Zvlášť dôležité je hovoriť o alkohole s mladými ľuďmi, tehotnými ženami a rizikovými skupinami, ako sú ľudia s chronickými ochoreniami vrátane skríningu závislosti a identifikácie rizikových jedincov.

Poskytovanie informácií o fyzických a duševných dôsledkoch alkoholu: Zdravotníci môžu pacientom poskytnúť informácie o fyzických – ale i psychických následkoch nadmernej konzumácie alkoholu. Netreba opomenúť aj edukáciu o tom, že ani mierna konzumácia alkoholu nie je úplne bez rizika.

Krátka intervencia a motivačný rozhovor: Zdravotníci môžu využívať krátke motivačné rozhovory (tzv. 5A: ask, advise, assess, assist, arrange), ktorých cieľom je motivovať pacientov k obmedzeniu alebo ukončeniu konzumácie alkoholu. Krátka intervencia môže byť účinná v ambulantných podmienkach a často stačí len niekoľko minút, telefonicky či online.

Verejné kampane a vzdelávacie aktivity pre verejnosť a i ostatných zdravotníkov: Zdravotníci môžu spolupracovať s komunitnými organizáciami a vládou na organizovaní verejných vzdelávacích kampaní, prednášok či workshopov zameraných na osvetu o nebezpečenstvách alkoholu. Zdravotníci potrebujú špecifické vzdelanie o tom, ako správne komunikovať s pacientmi ohrozenými alkoholizmom, vrátane techník rozhovoru a identifikácie problémového správania.

Podpora rodiny a blízkych osoby užívajúcej alkohol
: Odborníci môžu pomôcť aj tým, že budú spolupracovať s rodinami a blízkymi ľuďmi závislých osôb, aby vedeli, ako reagovať a pomáhať svojim blízkym pri hľadaní a zotrvaní v liečbe.

Podpora liečby a rehabilitácie: Zdravotníci by mali byť schopní odporučiť pacientom odbornú pomoc a liečbu závislosti na alkohole, či už ambulantne, alebo formou hospitalizácie. Mali by mať prehľad o dostupných službách a programoch, ktoré poskytujú podporu, ako sú anonymné skupiny alkoholikov alebo rehabilitačné centrá.

Čo môže urobiť okolie pre človeka, ktorý bojuje s alkoholizmom?


Vzdelajte sa o závislosti na alkohole
: Naučte sa o príznakoch a dôsledkoch alkoholizmu, ako aj o možnostiach liečby. Toto vám pomôže lepšie pochopiť situáciu a komunikovať s človekom o jeho problémoch bez toho, aby ste ho kritizovali. Naučte sa rozoznávať red flags: časté nadmerné pitie, zhoršenie vzťahov, zanedbávanie povinností, fyzické zdravotné problémy a odmietanie konzumácie alkoholu napriek negatívnym následkom.

Vytvorte podporujúce prostredie: Dajte človeku vedieť, že ste pripravení si ho vypočuť, keď bude pripravený hovoriť o svojom probléme. Počúvajte bez súdenia alebo kritiky. Skôr než súdiť alebo kritizovať, ukážte empatiu a porozumenie, vyjadrite obavy o jeho zdravie a celkové blaho.  

Začnite otvorený a citlivý rozhovor: Vyberte vhodný čas a miesto a hovorte s dotyčným, keď je triezvy, v pokojnom prostredí, kde nebudú rušivé faktory. Môžete začať tým, že vyjadríte starosť o jeho správanie reflexiou toho, čo vnímate. Napríklad: „Všimol som si, že sa poslednú dobu často spoliehaš na alkohol. Bojím sa o teba a tvoje zdravie.“ Vyhnite sa obviňovaniu alebo vyčítaniu. Spýtajte sa, ako sa človek cíti a čo si myslí o svojom pití. Počúvajte, čo má na srdci, bez prerušovania.

Podporte rozhodnutie vyhľadať odbornú pomoc: Navrhnite vyhľadať pomoc od lekára, psychológa, adiktológa alebo podporné skupiny. Môžete ponúknuť, že osobe pomôžete s dohodnutím termínu alebo ho sprevádzajte na prvú konzultáciu. Môžete navrhnúť účasť v podporných skupinách pre rodiny alkoholikom.

Buďte trpezlivý a podporný: Zmena návykov môže byť dlhý a komplikovaný proces, je dôležité neprestávať s našou podporou. Ak osoba znova začne piť po období abstinencie, nevzdávajte sa. Povzbuďte ju, aby sa opäť pokúsila o zmenu. Aj keď vám to môže pripadať ako krok späť, pamätajte, že to neznamená, že oni alebo vy ste „zlyhali“. To tiež neznamená, že v budúcnosti nebudú môcť znova prestať.

Nastavte si hranice: Chráňte seba. Je dôležité, aby ste vedeli nastaviť hranice a chránili svoj vlastný duševný a emocionálny stav. Závislosť môže byť pre okolité osoby vyčerpávajúca, takže je v poriadku stanoviť limity na to, ako ďaleko ste ochotní ísť, aby ste pomohli. Nesnažte sa za každú cenu kontrolovať ich správanie a rozhodnutie o ukončení alkoholizmu. Môžete ho podporovať, ale konečné rozhodnutie musí urobiť sám.

Ak máte pocit, že starostlivosť o niekoho so závislosťou je pre vás príliš náročná, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc aj pre seba. Ak pitie niekoho iného vystavuje nebezpečenstvu vás alebo niekoho, koho poznáte, porozprávajte sa s niekým, komu dôverujete. Ak ste v bezprostrednom nebezpečenstve, zavolajte na číslo 158/112.

Pozor na spoluzávislosť: Nepodporujte závislosť tým, že ospravedlníte jeho správanie alebo mu uľahčíte prístup k alkoholu (napríklad kúpou alkoholu alebo ignorovaním problému).

Aké možnosti liečby a podpory sú dostupné pre ľudí, ktorí sa chcú zbaviť závislosti od alkoholu?

Liečba alkoholizmu zahŕňa viacero fáz a prístupov, ktoré závisia od miery závislosti a individuálnych potrieb pacienta. V akútnej fáze je často potrebné odvrátiť bezprostredné ohrozenia zdravia jedinca. Na výber máme v prípade miernej konzumácie ambulantnú formu, denný stacionár alebo v prípade ťažkej formy užívania alkoholu až hospitalizačnú ústavnú liečbu. V stabilizačnej fáze liečby pacient konsoliduje svoju životnú situáciu, začína riešiť interpersonálne, sociálne a pracovné problémy. Dôležité je rovnako udržanie abstinencie, ktorá je pre úspech rozhodujúca. V udržiavacej fáze liečby sa ďalej zlepšuje pacientova adaptácia, mali by pokračovať sedenia s odborníkmi či podpornou skupinou.

Súčasná liečba závislosti od alkoholu stojí na dvoch pilieroch: na psychoterapii a farmakoterapii. 

Farmakologická liečba: Sny o zázračnej pilulke a o abstinencii bez pričinenia sú iba preludmi. Je nutné si uvedomiť, že nedokážeme liekmi odstrániť vnútornú afinitu organizmu k alkoholu a teda tento druh liečby nevedie k úplnému vyliečeniu. V súčasnej farmakoterapii sú na poprednom mieste lieky znižujúce túžbu po alkohole (tzv. anticravingové lieky), lieky na zmiernenie abstinenčných príznakov alebo lieky, ktoré vytvárajú nepríjemné reakcie na jeho konzumáciu (napr. disulfiram, naltrexón, akamprosát).

Psychoterapia závislosti od alkoholu: Kognitívne behaviorálna terapia (ale aj iné psychoterapeutické smery) ponúka celý rad užitočných postupov, ako sú: nácvik sociálnych zručností (schopnosť odmietnuť alkohol), nácvik riešenia problémov  relaxačné techniky,  nácvik zvládania emócií, prevencie recidív. Ďalšou podporou môžu byť rodinné terapie a pomocné skupiny.
Niekedy sa pacienti opierajú i o alternatívne formy liečby, ako sú napr. akupunktúra, hypnóza, meditácia, terapia svetlom, homeopatia, aromaterapia, spiritualita či modlitby.

Resocializácia a prevencia relapsu: Po ukončení detoxikácie a psychoterapeutickej fázy je kľúčové pokračovať v terapii, aby sa zabránilo relapsom. Pokračovanie v stretnutiach so skupinami, ako sú anonymní alkoholici, budovanie pozitívnych návykov a riešenie medziľudských interakcií je často nevyhnutné pre dlhodobé zotavenie a trvalú abstinenciu. Pre prevenciu relapsu je dôležité učiť sa rozoznávať a zvládať situácie, ktoré môžu vyvolať túžbu po alkohole.

V spolupráci s MUDr. Michaelou Kríkovou 


Naše články slúžia výhradne na informačné a vzdelávacie účely a nemali by byť považované za lekárske odporúčania. Je dôležité zvýšiť povedomie o rizikách spojených s konzumáciou alkoholu a podporovať zodpovedné pitie. Spoločenská zodpovednosť a právne opatrenia, ako je regulácia predaja alkoholu a stanovenie vekových obmedzení, zvýšenie daní a zákaz reklamy môžu tiež prispieť k zníženiu negatívnych dôsledkov konzumácie alkoholu.
Ak máte obavy týkajúce sa vašej konzumácie alkoholu alebo jej účinkov na vaše zdravie, nebojte sa konzultovať svoj stav s lekárom alebo iným zdravotníckym odborníkom.