Domov / Vzdelávanie / Romantizácia alkoholu: Ochorenia, ktoré si neuvedomujeme

Romantizácia alkoholu: Ochorenia, ktoré si neuvedomujeme

|

od

v

| Čas čítania: 6 min (1593 slov)

V spoločnosti, v ktorej je konzumácia alkoholu hlboko zakorenená v kultúre a je normalizovaná aj v spoločenskom vnímaní, sa môže stať, že prevláda romantizovanie témy a chýba informovanosť v ohľade na negatívne dopady na zdravie a život. Hoci je alkohol konzumovaný pre potešenie, je spojený s množstvom zdravotných problémov, ktoré môžu ovplyvniť rôzne orgány a systémy tela. Konzumácia alkoholu je príčinou viac ako 200 chorôb a zdravotných ťažkostí. 

„Jednoducho povedané, alkohol je toxický. Pri prechode telom poškodzuje každý orgán,” Dr. Carina Ferreira-Borges, riaditeľka pre ochorenia a programová manažérka pre alkohol a nelegálne drogy – WHO/Európa. “Skutočne má zmysel obmedziť množstvo konzumovaného alkoholu, nájsť spôsoby, ako nahradiť alkohol inými nápojmi, a prijať celoštátne zmeny, ktoré pomôžu znížiť spotrebu alkoholu.” 

Choroby pečene

Z 98 457 úmrtí na ochorenia pečene u ľudí vo veku 12 rokov a starších v roku 2022 sa na 46,0 % podieľal alkohol. 

  1. Alkoholická tuková choroba pečene
    Keďže alkohol sa metabolizuje a odbúrava v pečeni, jej poškodenie alkoholom býva spomedzi všetkých orgánov najčastejšie. Postupne môže nasledovať vývoj od stukovatenia až po cirhózu a zlyhanie pečene. Príčinou vzniku alkoholického poškodenia pečene je nadmerné využívanie jej enzýmov na odbúravanie veľkého množstva alkoholu a jeho priamy toxický účinok na bunky pečene. V prvej fáze dochádza k steatóze pečene, laicky nazývanej stukovatenie. Enzýmy, ktoré sú pri optimálnej činnosti využívané na štiepenie mastných kyselín, sa môžu počas chronickej konzumácie alkoholu používať na jeho odbúravanie. Enzýmy “zamestnáva” alkohol a tak dochádza k hromadeniu mastných kyselín a tukov, a vzniká steatóza.
  2. Alkoholová hepatitída
    Následne môže dochádzať k systematickému poškodzovaniu pečene, ktoré sa imunitný systém a bunky pečene snažia “opraviť” vznikom zápalu – alkoholickej hepatitídy. Symptómy zahŕňajú žltačku, únavu, bolesť brucha a nevoľnosť. Neliečená alkoholová hepatitída môže viesť k pečeňovému zlyhaniu. 
  3. Cirhóza pečene
    Cirhóza je pokročilé štádium poškodenia pečene, pri ktorom môže dochádzať k nevratným zmenám a tvorbe jaziev. Tento stav výrazne znižuje funkčnosť pečene a môže byť smrteľný. Hlavným znakom ochorenia pečene, a to nielen spôsobeného alkoholom, je žltačka. Očné bielka a koža sú sfarbené do žlta a pokožka môže úporne svrbieť. Postupným zlyhávaním pečene vznikajú príznaky ako zmätenosť a zmeny správania, akumulácia tekutiny v brušnej dutine (ascites), zlyhanie obličiek. 

Liečba vyžaduje okamžité zastavenie konzumácie alkoholu. V konečných štádiách cirhózy je jedinou záchranou transplantácia pečene, nutná je doživotná prísna abstinencia. Prevenciou alkoholového ochorenia pečene je piť alkohol s mierou alebo nepiť alkohol vôbec.

Rakovina 

Hoci je dobre známe, že alkohol môže spôsobovať rakovinu, táto skutočnosť stále nie je verejnosti vo väčšine krajín všeobecne známa. „Mnohí ľudia vrátane žien nevedia, že rakovina prsníka je celosvetovo najčastejšou rakovinou u žien. Ľudia musia vedieť, že znížením konzumácie alkoholu môžu znížiť riziko vzniku rakoviny. Nezáleží na druhu, kvalite ani cene alkoholu,“ Dr. Marilys Corbex / WHO

Alkohol je uznávaným karcinogénom a jeho konzumácia zvyšuje riziko vzniku viacerých druhov rakoviny:  rakovina prsníka, rakovina hrubého čreva, rakovina ústnej dutiny, rakovina potravnej trubice (pažeráka), rakovina hornej časti hrdla (hltana), rakovina hlasiviek (rakovina hrtana), rakovina pečene.

V roku 2019 sa 4,4 % celosvetovo diagnostikovaných prípadov rakoviny a 401 000 úmrtí na rakovinu pripisovalo konzumácii alkoholu. 

Kardiovaskulárne ochorenia

Odhaduje sa, že v roku 2019 bolo 474 000 úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia spôsobených konzumáciou alkoholu. 

  1. Vysoký krvný tlak
    Alkohol môže zvýšiť krvný tlak, čo zvyšuje riziko hypertenzie. Vysoký krvný tlak môže viesť k srdcovému infarktu, mŕtvici a iným závažným kardiovaskulárnym problémom.
  2. Kardiomyopatia
    Nadmerná konzumácia alkoholu môže spôsobiť oslabenie srdcového svalu, čo je stav známy ako alkoholická kardiomyopatia. Tento stav znižuje schopnosť srdca pumpovať krv, čo vedie k srdcovému zlyhaniu.
  3. Arytmie
    Alkohol môže narušiť normálny rytmus srdca, čo vedie k arytmiám (nepravidelnému srdcovému tepu). Tieto poruchy môžu byť život ohrozujúce.

Poruchy tráviaceho systému

  1. Gastritída
    Alkohol môže dráždiť žalúdočnú sliznicu, čo vedie k zápalu známemu ako gastritída. Tento stav môže spôsobiť bolesť brucha, nevoľnosť a zvracanie.
  2. Pankreatitída
    Akútny alebo chronický zápal pankreasu (pankreatitída) je často spôsobený nadmernou konzumáciou alkoholu. Pankreatitída môže byť veľmi bolestivá a môže viesť k vážnym komplikáciám, ako sú infekcie a poškodenie pankreasu.

Nervové a psychické poruchy

  1. Neuropatia
    Alkohol môže poškodiť periférne nervy, čo vedie k stavu nazývanému alkoholická neuropatia. Tento stav môže spôsobiť bolesť, slabosť, necitlivosť a problémy s rovnováhou a koordináciou.
  2. Poruchy pamäti a kognitívnych funkcií
    Chronická konzumácia alkoholu môže viesť k zhoršeniu pamäti a kognitívnych funkcií, čo môže vyústiť do syndrómu Wernicke-Korsakoff, ktorý je spôsobený nedostatkom vitamínu B1.

Wernickeho encefalopatia a Korsakoff syndrom 

Wernickeho encefalopatia je závažná neurologická porucha spôsobená nedostatkom vitamínu B1 (tiamínu). Táto porucha často postihuje osoby, ktoré trpia dlhodobým nadmerným pitím alkoholu, pretože alkoholizmus môže narušiť vstrebávanie a metabolizmus tiamínu, čo vedie k jeho deficitu a tým k poškodeniu neurónov.

Symptómy: porucha koordinácie pohybu, očné poruchy a dezorientácia až s poruchou vedomia. 

Wernickeho encefalopatia je urgentný stav, ktorý si vyžaduje okamžitú liečbu, pretože môže spôsobiť trvalé neurologické poškodenie alebo viesť k smrti, ak sa nelieči. V rámci prevencie tohto ochorenia sa kladie dôraz na doplňovanie tiamínu u rizikových skupín (alkoholici, podvyživení jedinci).


Bez liečby môže Wernickeho encefalopatia prejsť do Korsakoffho syndrómu, čo je chronická a často ireverzibilná forma demencie, ktorá vedie k výraznej poruche pamäte a tzv. konfabuláciám (pacient si vymýšľa príbehy, aby zaplnil medzery v pamäti) či zmenám osobnosti. 

  1. Depresia a úzkosť
    Alkohol môže zhoršovať príznaky depresie a úzkosti a môže prispievať k rozvoju týchto porúch. Hoci alkohol môže krátkodobo zmierniť príznaky, dlhodobé užívanie zhoršuje celkový stav duševného zdravia.

Iné zdravotné problémy

  1. Alkohol oslabuje imunitný systém, čo znižuje schopnosť tela bojovať proti infekciám a zvyšuje riziko rôznych ochorení.
  2. Alkohol môže narušiť rovnováhu vápnika v tele a znížiť hustotu kostí, čo zvyšuje riziko osteoporózy a zlomenín.
  3. Problémy s reprodukčným zdravím – u mužov môže alkohol znižovať hladinu testosterónu, čo môže viesť k impotencii a zníženej plodnosti. U žien môže alkohol narušiť menštruačný cyklus a zvýšiť riziko potratu a predčasného pôrodu.

Konzumácia alkoholu spôsobuje značné škody aj okoliu, nielen osobe, ktorá alkohol konzumuje. Významná časť ochorení spôsobených alkoholom vzniká v dôsledku úrazov, ako sú napríklad dopravné nehody. V roku 2019 bolo z celkového počtu úmrtí 298 000 pri dopravných nehodách spôsobených 156 000 úmrtí v dôsledku pitia alkoholu niekým iným. Medzi ďalšie zranenia, úmyselné alebo neúmyselné, patria pády, utopenia, popáleniny, sexuálne útoky, násilie v intímnych vzťahoch a samovraždy. 

Konzumácia alkoholu počas tehotenstva zvyšuje riziko narodenia dieťaťa s poruchami fetálneho alkoholového spektra (FASD), ktorého najzávažnejšou formou je fetálny alkoholový syndróm (FAS), ktorý je spojený s vývojovými poruchami a vrodenými vadami. Konzumácia alkoholu počas tehotenstva môže tiež zvýšiť riziko predčasných pôrodných komplikácií vrátane potratu, narodenia mŕtveho dieťaťa a predčasného pôrodu. 

Najlepšie opatrenia z ekonomického a efektívneho hľadiska, ktoré by mohli viesť k zníženiu spotreby alkoholu ako aj zníženiu počtu prípadov rakoviny a ďalších chorôb spôsobených užívaním alkoholu, sú podľa WHO:

  • zvýšenie spotrebnej dane
  • zákaz alebo obmedzenie marketingu alkoholu vo všetkých druhoch médií 
  • zníženie dostupnosti alkoholu (napríklad reguláciou času predaja a špecializáciou predajní).

Naše články slúžia výhradne na informačné a vzdelávacie účely a nemali by byť považované za lekárske odporúčania. Je dôležité zvýšiť povedomie o rizikách spojených s konzumáciou alkoholu a podporovať zodpovedné pitie. Spoločenská zodpovednosť a právne opatrenia, ako je regulácia predaja alkoholu a stanovenie vekových obmedzení, zvýšenie daní a zákaz reklamy môžu tiež prispieť k zníženiu negatívnych dôsledkov konzumácie alkoholu.
Ak máte obavy týkajúce sa vašej konzumácie alkoholu alebo jej účinkov na vaše zdravie, nebojte sa konzultovať svoj stav s lekárom alebo iným zdravotníckym odborníkom.