Encefalopatia – pojem označujúci chorobný stav, keď dochádza ku zmenám funkcií mozgu. Tento stav môže byť trvalý, alebo dočasný, prítomný od narodenia, alebo získaný počas života. Wernickeho encefalopatia vzniká ako následok závažného nedostatku vitamínu B1 (tiamínu), ktorý si ľudské telo nedokáže vytvárať samo. Existuje mnoho situácií, ktoré vedú k tomuto stavu a jednou z nich je práve alkoholizmus.
Stravovanie ľudí závislých na alkohole býva zvyčajne nevyvážené a chudobné na vitamíny. Navyše, organizmus týchto ľudí vstrebáva zo stravy len necelú tretinu z celkového množstva tiamínu, ktoré by vstrebal zdravý organizmus. Ak je strava konzumovaná súčasne s alkoholom nevstrebe sa z tiamínu vôbec nič. Dôvodov je hneď niekoľko:
- Znížená schopnosť pečene ukladať vitamíny.
- Zápalové procesy v žalúdočnej sliznici a v črevách.
- Nedostatok horčíka.
- Zvýšená potreba tiamínu na metabolizáciu alkoholu.
Aby mohol organizmus využiť tiamín získaný zo stravy, musí ho najskôr premeniť na aktívnu formu tiamíndifosfát. Ku tejto premene dochádza pomocou špecifických enzýmov, ktoré potrebujú pre svoju správnu funkciu dostatočné množstvo horčíka.
Avšak alkohol pôsobí močopudne, čo zvyšuje vylučovanie horčíka z tela. Kvôli spomínaným enzýmom zostáva v tele len veľmi málo horčíka, a z toho mála tiamínu, ktorý organizmus prijme, dokáže využiť len minimum.
Deficit tiamínu sa vyvíja postupne, zvyčajne počas niekoľkých mesiacov, zatiaľ čo príznaky Wernickeho encefalopatie sa objavujú náhle. Medzi prvotné príznaky patrí suchá koža, nevoľnosť, zvracanie, zápcha, bolesti hlavy, tachykardia, znížené svalové reflexy a slabosť. Vo väčšine prípadov nasleduje niektorý z typickej trojice príznakov:
- Delírium – poruchy vedomia s prítomnosťou bludov a halucinácií.
- Ataxia – poruchy koordinácie pohybov.
- Oftalmoplégia – ochrnutie okohybných svalov, kedy sa napríklad pri pohľade doprava pravé oko presunie ku vonkajšiemu kútiku, zatiaľčo sa ľavé oko pohybuje okolo stredovej polohy.
Akútne prípady sú sprevádzané kómou, hypotenziou, podchladením a končia smrťou. Liečba musí byť zahájená okamžite a spočíva v dopĺňaní tiamínu a horčíka.
Iba dvadsať percent prípadov Wernickeho encefalopatie sa podarí identifikovať včas, pričom až trištvrte z nich trpí trvalými následkami. Ak sa toto ochorenie nepodarí podchytiť včas, nasleduje ťažšia diagnóza – Korsakovov syndróm, ktorý je často nezvratný a pacient vyžaduje dvadsaťštyri hodinovú starostlivosť.
Referencie 📚
https://www.solen.sk/storage/file/article/4e0cbe48a28c9a188fdb347e46e233e3.pdf
http://www.cspsychiatr.cz/detail.php?stat=1228
https://www.interez.sk/blog/wernicke-korsakoff-syndrom-ked-pitie-nekonci-rannou-opicou/
https://sk.healthandmedicineinfo.com/wernicke-enzephalopathie-DCH
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/encephalopathy
https://allnutrition.sk/blog-6/Alkohol_a_horcik_-_znizuje_vstrebavanie_horcika-blog2769.html