Závislosť na alkohole je vážny zdravotný problém, ktorý môže mať devastujúce následky na fyzické zdravie, duševnú pohodu a sociálne vzťahy. Úsilie o prevenciu je obzvlášť dôležité pre mladých ľudí, skupinu, ktorá je vystavená obzvlášť vysokému riziku následkov užívania alkoholu. Ak ťa táto téma zaujíma, určite nevynechaj rozhovor s Petrou Hoffierkovou, konzultantkou z Ligy za duševné zdravie, ktorá prekonala závislosť na alkohole a jej príbeh je dobrou inšpiráciou pre nás všetkých.
Severské krajiny, vrátane Dánska, Fínska, Islandu, Nórska a Švédska zaviedli jedny z najprísnejších predpisov na zníženie škôd súvisiacich s konzumáciou alkoholu. V súčasnosti patrí úroveň pitia alkoholu v týchto krajinách k najnižším v Európskej únií. V mnohých z týchto krajín sa s alkoholom nezaobchádza ako s bežným tovarom a je prísne regulovaný. Zákaz marketingu alkoholu, vyčlenenie samostatných predajní či zvýšenie spotrebnej dane sú overené a funkčné zmeny v legislatíve s alkoholovým trhom, ktoré však aktuálne stále nemožno na Slovensku očakávať.
Skupiny ľudí, pre ktoré je alkohol zvlášť nebezpečný
- Mladiství a dospievajúci: Deti a dospievajúci sú náchylní k experimentovaniu s alkoholom v dôsledku tlaku rovesníkov, nízkeho sebavedomia alebo nedostatočného dohľadu zo strany rodičov. U mladých ľudí môže alkohol narušiť vývoj mozgu a zvýšiť riziko rozvoja závislosti v neskoršom veku.
- Tehotné ženy: Konzumácia alkoholu počas tehotenstva môže viesť k fetálnemu alkoholovému syndrómu (FAS), ktorý spôsobuje fyzické a mentálne poškodenie dieťaťa.
- Ľudia s rodinnou anamnézou závislosti: Genetické faktory zvyšujú riziko rozvoja závislosti.
- Ľudia s duševnými poruchami: Osoby s psychickými problémami môžu piť alkohol ako spôsob zvládania svojho ochorenia čo môže viesť k závislosti a zhoršeniu zdravotného stavu.
- Sociálne izolované osoby: Ľudia, ktorí sa cítia izolovaní alebo majú nedostatok podpory zo strany rodiny a priateľov, sú často viac náchylní k užívaniu alkoholu, ktorý slúži ako nástroj zvládania samoty a stresu.
- Pracovne preťažení jednotlivci: Stres spôsobený pracovnými nárokmi alebo nedostatočnou rovnováhou medzi pracovným a osobným životom môže viesť k nadmernej konzumácii alkoholu ako mechanizmu zvládania napätia.
- Osoby s nižším socio-ekonomickým statusom: Chudoba a nedostatok vzdelania môžu zvyšovať riziko konzumácie alkoholu, čo súvisí so zníženou dostupnosťou zdravotnej starostlivosti a vzdelania o rizikách alkoholu.
- Seniori: Ako človek starne, pribúdajú zdravotné problémy a telo odbúrava alkohol pomalšie. Tým sa starší ľudia stávajú citlivejší na účinky alkoholu. S vekom pribúda i zvýšené riziko úrazov, tzv. polypragmazia (= užívanie väčšieho množstva liekov) zvyšuje riziko interakcie liečiva s alkoholom a tým aj riziko ovplyvnenia efektu samotného liečiva. So starnutím sa spája aj starecká demencia, kedy senior môže zabudnúť napríklad aj to, koľko a čoho už vypil.
Ako sa diagnostikuje porucha zneužívania alkoholu?
a) diagnostický rozhovor k zisku informácií o spôsobe, množstve a ďalších okolnostiach abusu
b) fyzikálne vyšetrenie a pomocné laboratórne vyšetrenia (pečeňové testy, krvný obraz)
c) anamnéza z okolia (rodina, známi, kolegovia,…)
d) psychologické vyšetrenie
Zákony, ktoré znižujú dostupnosť alkoholu
Zákony, ktoré obmedzujú počet miest a vzdialenosť medzi miestami, kde sa predáva alkohol, môžu odradiť od nadmerného pitia. Ľudia majú tendenciu piť menej, keď sa nachádzajú mimo miest, ktoré predávajú, alebo propagujú alkohol.
Zákony, ktoré sťažujú dostupnosť alkoholu
Vlády môžu tiež obmedziť dni a hodiny, kedy sa alkohol môže predávať.
Zákony, ktoré zvyšujú ceny alkoholu
Pomôcť môžu aj politiky stanovovania cien alkoholu. Keď alkohol stojí viac, ľudia ho vo všeobecnosti kupujú a pijú menej. Zvýšenie cien lacných alkoholických nápojov preukázateľne znižuje počet úmrtí súvisiacich s alkoholom. Ak sa zvýšia dane z alkoholu, finančné prostriedky by mohli byť ďalším zdrojom, ktorý by pomohol zaplatiť zdravotné programy, prípadne byť použité na znižovanie škôd spojených s užívaním alkoholu. Vyššie dane z alkoholu môžu tiež znížiť pitie alkoholu medzi neplnoletými a nadmerné užívanie alkoholu medzi dospelými.
Výsledky výskumu naznačujú, že osoby závislé od alkoholu vykazujú známky veľmi nízkej úrovne kvality života
Bez ohľadu na to, či pijete sami alebo s inými, pite v rámci odporúčaných limitov. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je striedať pitie s inými aktivitami. Môžete napríklad:
- Jesť
- Rozprávať sa s ľuďmi
- Piť vodu medzi jednotlivými nápojmi
- Nahradiť alkohol nealkoholickými nápojmi
- Predtým, ako si dáte drink, spýtajte sa sami seba, prečo to robíte. Nie je vhodné piť alkohol, ak pociťujete akékoľvek negatívne emócie. Pitie s cieľom vyrovnať sa so smútkom alebo stresom niekedy spôsobí, že skonzumujete viac alkoholu ako zvyčajne. To môže viesť k závislosti od alkoholu a dlhodobému zneužívaniu alkoholu.
- Vyhnite sa spúšťačom. Spúšťačom môže byť akékoľvek miesto, osoba, predmet alebo situácia, ktorá vás núti piť alkohol. Naučiť sa rozpoznávať spúšťače je pri prevencii proti nadmernému pitiu alkoholu dôležité.
Tu je niekoľko spôsobov, ako sa dá vyhnúť spúšťačom:
- Nezúčastňovať sa na stretnutiach alebo oslavách, kde je prítomný alkohol
- Držať sa ďalej od ľudí, ktorí veľa pijú alebo vás povzbudzujú k pitiu
- Neskladovať doma alkohol ani si neuchovávajte jeho zásoby
- Nahradiť alkohol nealkoholickými nápojmi a zdravými potravinami
- Vyhýbať sa ľuďom a situáciám, ktoré vám pripomínajú traumu z minulosti
- Nebývať na miestach, ktoré poskytujú ľahký prístup k alkoholu, napríklad v blízkosti barov
- Naučiť sa zdravým mechanizmom zvládania stresu, aby ste predišli emocionálnemu pitiu
- Získať podporu
- Mať ľudí, ktorí vás podporujú, je skvelý spôsob, ako posilniť svoje stratégie prevencie proti nadmernej konzumácii alkoholu. Môžu vám pomôcť: regulovať vaše pitie, vyhýbať sa spúšťačom, vytvoriť zdravé mechanizmy zvládania stresu, privolať zdravotníckych pracovníkov v prípade núdze.
Kedy by ste mali vyhľadať pomoc pre seba alebo svojho blízkeho?
Závislosť na alkohole môže postihnúť každého bez ohľadu na vek. Spoznanie prvých príznakov alkoholizmu vám môže pomôcť predísť mu.
Medzi príznaky a symptómy alkoholizmu patria:
- Pitie alkoholu osamote alebo skrývanie pitia
- Zvýšenie tolerancie – Potreba zvýšiť konzumáciu na dosiahnutie rovnakého účinku
- Zníženie chuti do jedla a postupné chudnutie
- Nedostatok osobnej hygieny
- Zhoršenie funkčnosti v práci alebo v škole
- Rozčúlenie sa pri konfrontácii s nadmerným užívaním alkoholu